Spotkania z bliskim i dalekim Wszechświatem na UWM

mgławica oriona
„Spotkania z bliskim i dalekim Wszechświatem” - to nowy cykl wykładów online przygotowany przez pracowników Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM. Naukowcy raz w miesiącu będą opowiadać o tym, czym zajmują się na co dzień w swoich badaniach.

Pomysł na cykl zrodził się już jakiś czas temu. Jednym z powodów było to, że od 2015 roku w Bałdach pod Olsztynem znajduje się radioteleskop sieci LOFAR - jeden z najnowocześniejszych na świecie instrumentów do badań Kosmosu. Grupa pracowników Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM liczy 11 osób.

- Zajmujemy się głównie badaniami otoczenia Ziemi - tego bliższego, czyli badania jonosfery i magnetosfery ziemskiej, ale także tego odleglejszego. Są to badania Kosmosu, Słońca, badania związane z kosmiczną pogodą, ale także badania pulsarów i jeszcze odleglejszych obiektów - wyjaśnia dr hab. Leszek Błaszkiewicz z Wydziału Geoinżynierii UWM, koordynator „Spotkań z bliskim i dalekim Wszechświatem". - Prowadzimy badania związane z astronomią na naszym Uniwersytecie więc dlaczego nie przekazywać tej wiedzy naszym studentom, którzy są zainteresowani tematyką badań kosmicznych. Są to tematy bardzo nośne, a my robimy to w sposób dostępny i bardzo dobrze przygotowany technicznie przez naszych kolegów z Telewizji Kortowo - dodaje.

Obecnie ze względu na sytuację epidemiczną na Warmii i Mazurach nie jest możliwe zaproszenie do prowadzenia wykładów gości spoza uczelni. Dlatego przynajmniej do wakacji prelekcje wygłaszać będą jedynie naukowcy z UWM.

- Pierwszy wykład dotyczył aktywności Słońca. Kolejny odbędzie się 25 marca. Będzie on opowiadać o maserach kosmicznych - niezwykle tajemniczych obiektach. Wygłosi go Mateusz Olech. Zajmiemy się też innymi obiektami. Kolejne spotkania będą dotyczyć m.in. gwiazd neutronowych, pulsarów, kwazarów i radiogalaktyk. Pewnie zahaczymy też o czarne dziury – mówi dr hab. Błaszkiewicz.

Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM zajmuje się na co dzień badaniami jonosfery i badaniami związanymi z kosmiczną pogodą. Tym centrum zajmowało się zanim powstało formalnie i zanim pojawił się w Bałdach radioteleskop LOFAR. Z biegiem lat do centrum dołączali także naukowcy spoza Olsztyna.

- Dr Bartosz Dąbrowski jest specjalistą badań słońca przy pomocy teleskopu LOFAR, liderem w tej dyscyplinie w Europie. Dr Marcin Hajduk zajmował się badaniami mgławic planetarnych, a obecnie najbardziej odległymi obiektami w kosmosie. Dr Katarzynę Mikułę mogliśmy wysłuchać podczas pierwszego wykładu. Ja wraz z doktorantem Pawłem Fliskiem zajmuję się głównie badaniami pulsarów. Prowadzimy obserwacje radioteleskopem LOFAR, które następnie analizujemy, a ich efektem są pojawiające się publikacje – podkreśla dr hab. Błaszkiewicz.

źródło: Radio UWM FM, opr. syla

fot. pixabay, na zdj. mgławica oriona