Nauka

 • 30/04/2021

  W kierunku cyfrowego technopolis

  W bieżącym numerze „Wiadomości” kontynuujemy cykl artykułów dotyczących cyfrowej transformacji społeczeństwa oraz związanych z nią zjawisk – zarówno korzystnych, jak i zagrożeń.
 • logo inkubatora innowcyjności
  27/04/2021

  Cztery projekty z dużą szansą na komercjalizację

  Piętnaście wniosków zespołów badawczych z UWM wpłynęło na konkurs Inkubator Innowacyjności 4.0. Cztery z nich otrzymają dofinansowanie na działania przedwdrożeniowe. Mają największą szansę na komercjalizację.
 • Maciej Florczyk w laboratorium
  06/04/2021

  Co może kryć "czarna materia" DNA?

  Do tej pory nie znamy roli, jaką pełnią w organizmie ludzkim lncRNA, czyli długie niekodujące cząsteczki kwasu rybonukleinowego. Ich tajemnice próbują rozszyfrować naukowcy z UWM.
 • Marek Szturo
  03/03/2021

  Pracownicze Plany Kapitałowe: co to takiego?

  Od 1 lipca 2019 r. pierwsze grupy pracowników gromadzą oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Obecnie do PPK przystąpił Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Do PPK są zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Zapis jest automatyczny, ale z możliwością rezygnacji.
 • prof. Grzybowski, Wojnowska-Baryła, Czachorowski
  25/02/2021

  Minister docenił naukowców z UWM

  Prof. Andrzej Grzybowski, prof. Irena Wojnowska-Baryła i dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM otrzymali nagrody Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej, który przypada 19 lutego.
 • prof. Jacek Katzer i próbki ksieżycowego gruntu
  23/02/2021

  Naukowiec z UWM w projekcie Centrum Badań Kosmicznych

  Prof. Jacek Katzer z Wydziału Geoinżynierii UWM uczestniczy w projekcie pozyskania regolitu z powierzchni Księżyca. Według naukowców regolit mógłby stanowić potencjalne źródło paliwa rakietowego.
 • 05/02/2021

  Architektura cyfrowej przyszłości: Technologiczne pułapki

  Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących cyfrowej transformacji społeczeństwa oraz związanych z nią zjawisk – zarówno korzystnych, jak i zagrożeń.
 • prof. Grzybowski
  18/01/2021

  Sztuczna inteligencja -narzędzie, które może być przydatne

  Rozmowa z prof. Andrzejem Grzybowskim, specjalistą z zakresu okulistyki, kierownikiem Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM, jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2% najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda.
 • ekipa pgotowia językowego
  08/01/2021

  Same skomplikowane przypadki

  Nowy rok, Internet, magnificencja – małą czy dużą literą? Jak nazywa się mieszkanka Wersalu? Jak poprawnie zapisać tytuł profesora? Zajęcia pogłębiające wiedzę to „warsztat” czy „warsztaty”? „Pani licencjat” czy „licencjatka”? Na takie i ponad 300 innych pytań odpowiedziała już ekipa uniwersyteckiego Pogotowia Językowego.
 • 29/12/2020

  Co odróżnia nas od myślących maszyn?

  Kontynuujemy nowy cykl artykułów dotyczących cyfrowej transformacji społeczeństwa oraz związanych z nią zjawisk – zarówno korzystnych, jak i zagrożeń.

Strony